Spoločnosť Kameň a Tehla na lepenie dlažby Terakota odporúča flexibilnú lepiacu maltu F-DBK . Stavebné lepidlo F-DBK sa používa k lepeniu v tenkej vrstve, je preto potrebné mať dokonale znivelizovaný podklad. Je vhodné taktiež na lepenie na výhrevné pásy a nad podlahové kúrenie. Spotreba lepiacej malty je cca 3,5 kg/m2. Obsah vreca zmiešajte s cca 6 - 7 litrami čistej vody a premiešajte na správnu hmotu vhodnú k lepeniu. Nepridávajte žiadne ďalšie prísady. Premiešané lepidlo po dobe zrenia (5 - 10 minút) ešte krátko premiešajte a spracujte v priebehu 3 hodín. Lepidlo rovnomerne naneste zubovou stierkou na celú plochu. Pre pokladanie lepidla na výhrevné pásy musí byť ohrievanie najmenej jeden deň predtým vypnuté a môže byť zapnuté až po jeho úplnom vytvrdnutí. Veľkosť nanášanej plochy je daná sacou schopnosťou podkladu a rýchlosti práce. Všetky materiály v závislosti od teploty viac alebo menej menia lineárne rozmery. Negatíva tohto javu znižuje pružné lepidlo F-DBK a použitie dilatačných líšt (dilatáciu v podklade treba dodržať aj pri lepení dlažby).
Ak lepiaci podklad vykazuje veľké nerovnosti - nie je vopred znivelizovaný, odporúčame na lepenie lepiacu maltu NVL-300 - tzv. lepenie „na buchty“. Pri tomto lepení musí mať maltové lôžko, do ktorého osádzame dlaždice, minimálne 2 cm a používa sa zároveň na vyrovnanie prípadných nerovností podkladu. Spotreba je cca 1,5 kg/m2 pri vrstve malty 1 mm. Ak usádzame dlažbu do lepiacej malty NVL-300 tak, že vytlačená malta celkom vyplní škáry medzi lepenými prvkami, môžeme ju v jednej operácii použiť aj na vyškárovanie: prebytočnú maltu zoškrabneme suchou murárskou lyžicou a po primeranom zatuhnutí malty škáru uhladíme vhodným nástrojom úmerným veľkosti škáry. Pri úprave škáry nepoužívame vodu, aby nedošlo k vytvoreniu cementového závoja, prípadne k ušpineniu lícnej plochy.
Ďalším vhodným spôsobom vyškárovania je použitie kameninovej škárovacej malty Trass SF 50 , ktorá obmedzuje vznik výkvetov. Je do šírky škáry 30 mm a do škár sa vnáša pomocou škárovacích vrecúšok alebo pištolí. Jej spotreba závisí od veľkosti škáry, pri škárovaní terakoty cca 5 až 10 kg/m2.
Úplne odlišný spôsob škárovania dlažobných prvkov je ich škárovanie namokro, pri ktorom úmyselne vytvárame na povrchu dlažby „patinu“, ktorá budí dojem stariny. Pri tomto spôsobe musíme najskôr nalepenú dlažbu (škáry ostávajú voľné bez lepiacej malty) dôkladne natrieť prípravkom EKOSTONE. Spotreba je cca 10 m2/liter pri jednom nátere. Po 6 až 12 hod. po neriedenom nátere - v závislosti od teploty - vylejeme na dlažbu riedku škárovaciu hmotu FM , spotreba cca 5 až 8 kg/m2 v závislosti od hĺbky a šírky škáry, a dôkladne rozmetáme do škár. Necháme chvíľu zavädnúť a plošne opakovane zmývame pokiaľ vzhľad dlažby nebude vyhovovať našim predstavám. Po ďalších 6 až 12 hod. sa vykoná druhý ochranný náter, ktorým spevníme škáry a čiastočne zvýrazníme farby.
Ak nechceme mať výsledný efekt „patiny“ a zároveň chceme mať škáru vodopriepustnú a odolnú voči posypovým soliam, použijeme drenážnu škárovaciu maltu PFF, ktorej spotreba je cca 5 až 7 kg/m2. Táto drenážna škárovacia malta je ideálna v kombinácii s drenážnou maltou TDM , ktorá je tiež vodopriepustná a určená k vytvoreniu podložia pred lepením. Jej spotreba je cca 10 kg/m2.
Nalepenú a vyškárovanú terakotu treba chrániť ochranným impregnačným prostriedkom EKOSTONE , spotreba cca 10 m2/liter pri jednom nátere. Nie je tiež zriedkavé, že sa ako ochranný prostriedok terakotovej dlažby použije kuchynský olivový olej - technológiu na Slovensko importovali taliansky montážnici.
*informácie o výkvetoch a možnostiach ich prípadných reklamácií nájdete v článku Niečo o výkvetoch