Povrch, na ktorý budeme lepiť obklady, musí byť suchý a čistý. Obkladový prvok sa pred lepením nenamáča. Ak je obklad zaprášený, prach treba utrieť vlhkou handrou a nechať uschnúť. Nevhodným podkladom je kov, drevo, laminát, tapety, nátery, živice a plasty.
Na lepenie používame lepidlo MAMUT GLUE HT. Na rezanie sadrových prvkov môžeme použiť pílku na sadrokartón alebo aj pílku na drevo s vhodnou veľkosťou zubov. Škárovanie obložených plôch sa robí až po dokonalom vyschnutí a vyzretí lepidla. Pred škárovaním je treba škáry navlhčiť, aby došlo k opláchnutiu prachu a celoplošnému navlhčeniu škáry. Škárujeme škárovacou hmotou FM-X.
Škáru vytvarujeme pomocou drevenej rukoväte štetca, pričom dbáme o rovnaký uhol počas celej doby tvarovania škáry, prípadne pomocou gumených hadíc požadovaných priemerov, škárovacích železom a pod. Pracovný nástroj, ktorým upravujete škáry nenamáčajte v priebehu práce do vody. Finálne očistenie plochy sa robí ľahkým pozametaním pomocou mezliky. Spotreba ca 4 až 6 kg/m2 v závislosti od šírky škáry a jej vyplnenia.
Najskôr o 3 dni po nalepení obkladu sa odporúča naniesť na sadrový obklad v dvoch vrstvách metódou "mokré na mokré" impregnačný prostriedok
CC-PROTECT (spotreba cca 0,3 l/m2), ktorý nám pomôže udržiavať čistotu obloženej steny a zároveň spevňuje povrch krehkej sadry.
S akou rezervou pri nákupe obkladu treba rátať (odpad) záleží od členitosti podkladu, na ktorý sa bude obklad lepiť a pri obkladoch so škárami aj od zvolenej šírky škár. O tejto rezerve rozhoduje obkladač. Orientačne môžeme počítať pri obkladoch bez škár s rezervou cca 5%, pri pravidelných obkladoch so škárami s rezervou 5 až 10% a pri nepravidelných obkladoch s rezervou 10 až 15%.
*pokyny na prípravu konkrétnych typov podkladových stien nájdete v článku Úprava podkladových stien
*informácie o výkvetoch a možnostiach ich prípadných reklamácií nájdete v článku Niečo o výkvetoch