Pred prácou je dôležité aby sme dôkladne očistili podklad od prachu, vody a mastnoty. Optimálne podmienky pre montáž drevenej mozaiky v miestnosti sú okolo 20 °C a vlhkosť vzduchu blízka 50 %.
Pred lepením mozaiky sa uistime či je podklad suchý, rovný a čistý.
Drevený obklad nesmieme lepiť bez medzery, tzv. na „styk”.
Lepidlo sa nanáša ozubenou špachtľou (veľkosť zubov max. 3 mm) tak, aby po jej pretiahnutiu po povrchu lepidla ostali rovnomerné brázdy.
Mozaiku musíme lepiť na čerstvo nanesené lepidlo, s rovnomerne dotlačeným každým miestom. Nesmie sa používať lepenie bodové, lepidlo musí rovnomerne vypĺňať priestor pod mozaikou. Po skončení práce sa musia ruky i náradie umyť v rozpúšťadle. Na lepenie odporúčame použiť lepidlo MUREXIN X-Bond MS-K 509 (5,82 €/kg) - trvalo pružné, vodu a rozpúšťadlá neobsahujúce lepidlo na báze MS polymérov, pachovo neutrálne. Spotreba lepidla je cca 0,8 až 1,2 kg/m2. Prebytok lepidla z povrchu mozaiky, náradia a rúk sa musí okamžite odstrániť. Zvyšky lepidla nesmú ostať na mozaike.
POZOR: na lepenie mozaiky sa nesmie používať tradičné lepidlo alebo silikóny!
Ak potrebujeme obklad prerezať do potrebného rozmeru, použijeme na to ručnú pílu alebo vypiľovačku a následne hrany mozaiky vybrúsime brúsnym papierom. Rezanie mozaiky v domácich podmienkach nie je jednoduché. Odporúča sa ukladať mozaikový vzor takým spôsobom, aby nebolo potrebné mozaikové kocky rezať.
Ku škárovaniu mozaiky je možné pristúpiť najskôr 24 hodín po prilepení mozaiky k povrchu. Odporúčame aplikovať škárovaciu hmotu FUGALITE ECO (47,00 €/bal). Je nutné sa riadiť pokynmi na obale škárovacej hmoty. Keramizovaná a certifikovaná dvojzložková epoxidová škárovacia hmota, ekokompatibilná, so zvýšenou zpracovateľnosťou a úmyvateľnosťou, bakteriostatická a fungistatická, nepriepustná a odolná voči škvrnám, na škáry 0 až 20 mm so zvýšenou chemickou a mechanickou odolnosťou, zaručuje spojitosť drevených plôch. Ľahko sa čistí a je možné použiť ju aj ako lepidlo. S najnižšou emisiou prchavých organických látok. Nanáša sa gumovým hladítkom, pričom je dôležité dôkladne vyplňovať špáry. Prebytok hmoty z povrchu odstráňte. Formovanie škáry vykonávajte krúživými pohybmy špongiou navlhčenou vo vode. Nakoniec celú plochu zotrite čistou špongiou navlhčenou vo vode.
Škárovacia hmota zasychá veľmi rýchlo, z toho dôvodu odporúčame škárovať jednorázovo maximálne 1m2 povrchu a prebytok škárovacej hmoty priebežne odstraňovať z povrchu mozaiky. Po dokončení škárovania nechajte očistenú mozaiku vytvrdnúť 24 hodín.
Na ošetrovanie drevenej mozaiky sa smú použiť len prostriedky, ktoré sú určené na drevený povrch v súlade s ich inštruktážnymi návodmi. Nie je možné používať prostriedky, ktoré mjaú žieravé vlastnosti, s nevhodnými chemickými zložkami, ktoré môžu zničiť povrch dreva, alebo s prídavkami silikónu.
S akou rezervou pri nákupe obkladu treba rátať (odpad) záleží od členitosti podkladu, na ktorý sa bude obklad lepiť a pri obkladoch so škárami aj od zvolenej šírky škár. O tejto rezerve rozhoduje obkladač. Orientačne môžeme počítať pri obkladoch bez škár s rezervou cca 5%, pri pravidelných obkladoch so škárami s rezervou 5 až 10% a pri nepravidelných obkladoch s rezervou 10 až 15%.
*pokyny na prípravu konkrétnych typov podkladových stien nájdete v článku Úprava podkladových stien